RSS B0YS - Wywiad

by - 20:36:00


Biało-czerwony Andy Stott w dwóch osobach romansujący z Czarnym Lądem. Romansujący nagminnie. Właśnie w taki sposób egzystuje gdzieś w mojej wyobraźni tajemniczy duet, działający jeszcze w przysłowiowym podziemiu – RSS B0YS prosto z Mik Musik Kucharczyka. Kiedyś RSS 01 i RSS 02, dzisiaj już DD i 00 to (nie boję się tych słów, do odważnych świat należy) przyszłość naszej rodzimej sceny dźwięków ciężkich, na pozór pogubionych, ale zawsze prowokujących dolne kończyny do pląsów. Mają warsztat, mają absorbujący umysł image i przede wszystkim mają wizję/potencjał/naziwjtojakchcesz. Jeszcze mi nie wierzycie, chcecie sprawdzić sami? W D0NT BLV N HYP na bandcampie.

Czytajcie, bo byli łaskawi i kolektywne odpowiedzi zawierają samogłoski, a używać ich nie mają w zwyczaju.  Uchylcie rąbka tajemnicy. Nie wierzycie w hajp, wiemy. Co jeszcze?

W C0 WIERZYMY CZY W C0 NIE WIERZYMY? NIE WIERZYMY W RÓŻNE SŁABE SPRAWY. NA PRZYKŁAD ZA BARDZO W EUROPEJSKĄ CYWILIZACJĘ, KTÓRA NISZCZY ŚWIAT. TAK, MA PARĘ CIEKAWYCH WYNALAZKÓW, ALE JAK0 KONCEPT SIĘ NIE UDAŁA, POSZŁA W ZŁĄ STRONĘ, DAŁA WŁADZĘ ZŁYM LUDZIOM I DEBILNYM POMYSŁOM. JEST JEDNĄ WIELKĄ KONTROLĄ. A WIERZYMY W LUDZKIE M0ŻLIWOŚCI, ŻE SĄ NIESK0ŃCZONE. I ŻE WARTO IM POŚWIĘCIĆ WIĘCEJ UWAGI. ŻE TRZEBA CAŁY CZAS SIĘ ZMIENIAĆ I ROZWIJAĆ. PATRZEĆ D0KŁADNIE D00K0ŁA. WIERZYMY TAKŻE W SŁUCHANIE. A KWESTIE RELIGIJNE? NAJZABAWNIEJSZĄ RELIGIĄ Z TYCH WIĘKSZYCH JEST V0DUN, GDZIEŚ TAM ZAMIENIONE BŁĘDNIE I POPKULTUROWO W VOODO0. W SWOIM POMIESZANIU, W ORYGINALNYM PRAWDZIWYM UJĘCIU JEST PIĘKNĄ, TRZEŹWĄ 0POWIEŚCIĄ 0 ŚWIECIE, NATURZE, CZŁ0WIEKU. ALE NIESTETY JUŻ WSZYSTKIE RELIGIE SĄ SK0MPROMITOWANE, BO NIGDY NIE NADĄŻAJĄ ZA CZASEM TERAŹNIEJSZYM. SĄ PRZESZŁOŚCIĄ. WIĘC TAKA WYPOWIEDŹ NA TEN TEMAT.  


Czym dla RSS jest Afryka?

JEST PIERWSZYM ŹRÓDŁEM CZŁOWIECZEŃSTWA, CZYLI RÓWNIEŻ MUZYKI. SERCEM. ALE JEST ZAPOMNIANĄ KRAINĄ PRZEZ RESZTĘ ŚWIATA. WYKORZYSTANĄ DO CNA, ZNISZCZONĄ, CIĄGLE MENTALNIE KOLONIZOWANĄ. I TO JEST BARDZO SMUTNE. TO CO SIĘ DZIEJE, T0 TAK JAKBY LUDZKOŚĆ SIĘ ODWRÓCIŁA OD SWOICH KORZENI. ALE WRACAJĄC DO SPRAW WIARY - JEŚLI SIĘ AFRYKA KIEDYŚ OTRZĄŚNIE, BĘDZIE BARDZO MOCNA. PONOWNIE ZYSKA PRYMAT. ALE MY JUŻ TEGO NA PEWNO NIE DOŻYJEMY. A MNIEJ POWAŻNIE - HARDC0R0WE MIEJSCE, ŻEBY POZNAĆ SAMEGO SIEBIE I PRZY
OKAZJI POTAŃCZYĆ DO NIEOCZEKIWANIE PIĘKNEJ MUZYKI. K0SM0S.Prawdą jest, że gdyby nie Wojtek Kucharczyk nie byłoby Was?

HMM, NIE ZASTANAWIALIŚMY SIĘ NAD TYM. W0JTEK TEŻ PEWNIE W TEN SPOSÓB NIE MYŚLI. FAKTYCZNIE JEST UKRYTYM KATALIZATOREM WIELU ZDARZEŃ, BYĆ MOŻE NAWET O WIELE BARDZIEJ NIŻ SIĘ LUDZIOM I JEMU SAMEMU WYDAJE. POMÓGŁ NAM KONCEPCJĘ NASZEJ MUZYKI WYPRAC0WAĆ, POMÓGŁ NAGRAĆ I WYPRODUKOWAĆ, POKAZAŁ EFEKTY LUDZKOŚCI. TO DOBRE. NAMÓWIŁ NAS TEŻ NA KONCERTY. ZOBACZYMY C0 BĘDZIE DALEJ. DOTYCHCZASOWA WSPÓŁPRACA PRZEBIEGA BARDZO D0BRZE. WYMIENIAMY SIĘ P0MYSŁAMI.  


Brzmieniowo dub techno z hałsowymi elementami, otoczka prosto z umierającego śmiercią naturalną łyczhałsowego półświatka. Ani to ani to przeciętnemu Andrzejowi, który na mecz chodzi w pomalowanej w barwy narodowe twarzy się nie spodoba. Polska Was chce, zniesie?

TECHN0 TAK, ALE CAŁA RESZTA NIE. WITCH HOUSE? ŻE NIBY MASKI TO OD RAZU? NIE, U NAS TO WYNIKA Z MOCNEGO PRZEPRACOWANIA WĄTKÓW AFRYKAŃSKICH. PODOBNIE DUB. P0 PROSTU PRACUJĄC, R0ZGRYZAJĄC RÓŻNE WĄTKI CZASEM SIĘ DOCH0DZI DO POD0BNYCH ROZWIĄZAŃ, JAKIE JUŻ NA ŚWIECIE ISTNIEJĄ. I TO SAM0 W S0BIE JEST CIEKAWE, BO POKAZUJE JAK BARDZO ŚWIAT JEST CAŁOŚCIĄ. A CZY SIĘ TO W P0LSCE SPOD0BA? KOMPLETNIE NAS TO NIE OBCHODZI. NIE ROBIMY TEG0, ŻEBY SIĘ POD0BAŁO, CZASEM SIĘ TROCHĘ DENERWUJEMY, ŻE NAM WYSZŁO C0Ś ZA ŁADNIE. ALE JEŚLI TAK WYSZŁO, T0 PEWNIE WŁAŚNIE TAK MIAŁO BYĆ. WIĘC ZOSTAWIAMY. NOWE NAGRANIA NA PEWN0 BĘDĄ 0STRZEJSZE. KONCERTY NA PEWN0. JESTEŚMY PO TO, ŻEBY ROBIĆ TO C0 ROBIMY, ŻEBY EKSPLOROWAĆ ŚWIAT NA NASZ WŁASNY SP0SÓB. ŚWIAT CZYLI MUZYKĘ. A JEŚLI KT0Ś CHCE Z NAMI TAŃCZYĆ, TO SIĘ BARDZO CIESZYMY. OD WYDANIA PIERWSZEJ PŁYTY GRUPA NASZYCH ZNAJ0MYCH SIĘ POWIĘKSZYŁA ZNACZĄCO. CIĄGLE JEST ICH JEDNAK NIEWIELU, BO NIEKTÓRZY SIĘ B0JĄ AN0NIMOWYCH P0STACI, B0JĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO K0NTAKT0WAĆ. ZALEŻY NAM, ŻEBY MUZYKA SIĘ BRONIŁA SAMA. DLATEGO NA PRZYKŁAD WYWIADY UDZIELAMY BARDZO RZADK0. W SUMIE NIE WIEMY Z JAKIEG0 POWODU NAM SIĘ ZACHCIAŁ0 ODPOWIEDZIEĆ NA TE PYTANIA. ALE W PRZYPADKI TEŻ NIE WIERZYMY.  

Będą liveacty? Teraz, już?

TAK. PIERWSZY NASZ K0NCERT 0DBĘDZIE SIĘ NA FESTIWALU TAURON N0WA MUZYKA W KAT0WICACH, 23.O8, W N0CY, NA SH0WCASE MIK MUSIK. I NAWET NIE PYTAJ JAK MOCNĄ MAMY TREMĘ. OSTATNIO ROBIMY PRÓBY C0DZIENNIE, NIGDZIE NIE WYJEŻDŻAMY. P0TEM BĘDĄ KOLEJNE I PRAWD0P0D0BNIE SZYBKO PRZESTANIEMY GRAĆ STARE UTW0RY, KTÓRE NIE BYŁY KOMPONOWANE Z MYŚLĄ O GRANIU ICH NA ŻYWO, NOWE ROBIMY JUŻ POD TYM KĄTEM. ZAPRASZAMY, CHODŹCIE POTAŃCZYĆ.Reasumując: olać Squarepushera i pędzić do namiotu Showcase, gdzie chłopacy będą dawać swój gig na tegorocznym Tauronie w Katowicach, bo taka okazja może się nie powtórzyć.

Zapraszam do tańca.

 [Witold Tyczka]

You May Also Like

0 komentarze